Ekonomi

Uzun Süreli Oruç Epilepsi Nöbetlerine Neden Olabilir

Medicana Kadıköy Hastanesi Nöroloji Bölümü Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, uzun süreli aç kalmanın kan şekeri seviyesindeki değişiklikler nedeniyle epileptik nöbetlere yol açabileceğini belirtti.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Onultan, bazı tetikleyicilerin epileptik nöbetleri tetikleyebileceğini, bu tetikleyicilerin kişiden kişiye değişebileceğini ve aynı faktörlerin herkes için geçerli olmadığını kaydetti.

Onultan, “Uzun süreli açlık, kan şekeri seviyesindeki değişiklikler nedeniyle nöbetlere yol açabiliyor. Kan şekerinin düşmesine neden olarak beyin hücrelerinin normalden farklı elektriksel aktivite göstermesine neden olabiliyor. Bu da riski artırabiliyor” dedi. Özellikle bazı epilepsi türlerinde, özellikle de ışığa duyarlı epilepsi gibi durumlarda nöbetlerin görülmesi.” .” sözlerini kullandı.

Kan şekeri düştüğünde beynin güce ihtiyacı olduğunu ve bu düşük güç durumunun nöbetlere zemin hazırlayabileceğini belirten Onultan, şu bilgileri verdi:

“Bu nedenle epilepsi hastalarının düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat etmeleri önemlidir. Ayrıca kişisel sağlık durumları ve epilepsi tipine göre bazı kişilerin öğün atlamaktan veya uzun süreli oruç tutmaktan kaçınması gerekir. Bir uzmana başvurmak önemlidir. sağlık uzmanının bu konuyu ele alması ve bireysel durumu değerlendirmesi, ilaç tedavisi, uyku düzenine dikkat edilmesi ve diğer tetikleyicilerden uzak durulması da nöbetlerin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.”

Güçlü duygusal gerginlik ve kaygı, yeterince uyuyamamak ya da fazla uyumak, hormonal değişiklikler, alkol ya da bazı ilaçların nöbetleri tetikleyebileceğine dikkat çeken Onultan, hastalık tanısı alan bireylerde nöbetlerin en sık nedeninin ilaçlarını almamak olduğunu kaydetti. .

Beyinle ilgili yaralanmalar, tümörler veya enfeksiyonların epilepsiye yol açabileceğinin altını çizen Önultan, “Epilepsi tanısı alan kişilerin tetikleyici faktörleri tespit edip bunlardan kaçınmak için bir sağlık uzmanıyla işbirliği yapması önemlidir. İlaç tedavisi genellikle nöbetlerin durdurulmasında önemli rol oynar. kontrol altında.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu