Haber

İran Dışişleri Bakanı: Filistinli grupların eylemleri işgale direnmek için yapıldı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Filistinli grupların İsrail’e yönelik eylemlerinin işgale direnmek amacıyla gerçekleştirildiğini ve uluslararası hukuka dayandığını belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Abdullahiyan, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ve Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamed el-Busaidi ile Filistin’deki gelişmelere ilişkin telefon görüşmeleri yaptı.

Abdullahiyan, Lüksemburglu mevkidaşı Asselborn ile yaptığı görüşmede, Filistinli grupların İsrail’e yönelik eylemlerinin işgale direnmek amacıyla gerçekleştirildiğini ve uluslararası hukuka dayandığını belirtti.

Asselborn, Filistin ile İsrail arasındaki çatışmaların ve bölgedeki gerilimin bir an önce sona ermesini ve siyasi çözüme öncelik verilmesini umduklarını kaydetti.

Abdullahiyan’ın Ummanlı mevkidaşı Busaidi ile görüşmesi sırasında iki bakan, başta kadın ve çocuklar olmak üzere Filistin halkına yönelik saldırıların derhal durdurulmasının ve Gazze Şeridi’ndeki ablukanın bir an önce kaldırılmasının önemini vurguladı.

İranlı ve Ummanlı bakanlar, Filistinlilere yönelik sınır dışı etme girişimine şiddetle karşı çıktıklarının altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu